کوددهی و تغذیه زمستانه در باغات پسته

کودهای حیوانی و زمان مصرف آنها در باغهای پسته:

با توجه به اینکه تعمیر باغهای پسته از اواخر پاییز آغاز می گردد. لذا با توجه به توصیه کارشناسان تغذیه، باغداران، بهتر می توانند از کودهای حیوانی بهره گیری کامل تری نمایند. استفاده از کودهای حیوانی علاوه بر جنبه تغذیه ای، بیشتر به منظور اصلاح خاک از جمله بهبود ساختمان، دانه بندی، تهویه و بیولوژی آن و همچنین بالا بردن ظرفیت تبادل کاتیونی خاک صورت می گیرد.

بطور کلی میزان مواد غذایی در کود مرغی بیشتر از گوسفندی و در گوسفندی بیشتر از گاوی است. با این حال مواد غذایی کود مرغی به اندازه ای نیست که بتواند تمام نیازهای غذایی گیاه را تامین کند. کود مرغی سریعتر از کودهای حیوانی دیگر مورد تجزیه قرار می گیرد. اما به همین اندازه اثرات آن در خاک زودتر ناپدید می گردد که در این رابطه توصیه می شود کود گوسفندی و گاوی را به صورت پوسیده به خاک داد تا اثرات آن سریعتر بروز کند و از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

زمان مصرف کود‌های حیوانی:

زمان صحیح استفاده از کودهای حیوانی از نیمه دوم آذر تا اواخر بهمن ماه می باشد. اگر بعد از این زمان کودها استفاده شوند، می تواند اختلالات فیزیولوژیک همچون زردی برگها در اول فصل را ایجاد نماید که این موضوع به علت رقابت ریزموجودات تجزیه کننده کود با درخت برای مصرف ازت و عدم دسترسی گیاه به ازت کافی می باشد. این مساله در مورد کودهایی که به خوبی نپوسیده اند شدیدتر است.

شیوه مصرف کود‌های حیوانی:

کودها باید در انتهای سایه انداز درخت به طور متناوب هر ۲ سال یکبار، در یک طرف درخت در زیر خاک قرار داده شود. نکته مهم اینکه باید از ریختن کودهای حیوانی در سطح خاک به خصوص در خاک های رسی خودداری گردد. در مواردی که کودها که در سطح خاک ریخته می شوند قسمت رویی آنها که در معرض مستقیم نور خورشید و هوا قرار می گیرد سریعتر تجزیه شده و به هدر می روند.

همچنین وجود این کودها در سطح خاک می تواند آب و مواد غذایی بیشتری را جذب کرده و در اختیار گیاه قرار دهد و این موضوع باعث می شود که ریشه درختان به طرف سطح خاک رشد کنند در نتیجه خشکی تابستان و سرمای زمستان می تواند ریشه های درختان را تهدید نماید.

نکاتی در خصوص کوددهی به روش چالکود

  • ایجاد چالکود باعث نفوذ هوای سرد به عمق خاک شده و به ریشه های مجاور دیواره چالکود صدمه می زند.
  • بنابراین بایستی بلافاصله بعد از حفر چالکود ، کودهای مورد نیاز و از قبل آماده شده را در درون چالکود ریخته و پر گردد.
  • در صورتیکه شب بعد از حفر چالکود، دمای هوا به زیر صفر برسد، سرمازدگی ریشه های مجاور دیواره چالکود اتفاق می افتد.

مقدار مصرف کودهای حیوانی:

مقدار مورد استفاده از کودهای آلی برحسب نوع کود و شرایط آب و خاک می تواند متفاوت باشد. بهتر است در این مورد از مشورت با کارشناسان بهره برد ولی به طور کلی این مقدار می تواند از ۲۰ تن  تا ۵۰ تن در هکتار نوسان داشته باشد.

برخی اثرات مهم مواد آلی بر خصوصیات فیزیکی خاک:

  1. بهبود ساختمان خاک
  2. کم کردن وزن مخصوص ظاهری و افزایش تخلخل خاک، یا به عبارتی پوک تر شدن خاک
  3. افزایش نفوذ پذیری آب در خاک
  4. افزایش ظرفیت نگهداری آب خصوصاً در خاکهای شنی
  5. کاهش چسبندگی خاکهای رسی
  6. افزایش چسبندگی خاکهای شنی
  7. تهویه بهتر به علت افزایش تخلخل خاک

برای اینکه کاربرد کودهای حیوانی و مواد آلی اثربخشی بالایی داشته باشد رعایت چند نکته ضروری است:

۱-  از کودهای پوسیده استفاده شود.

۲-  به نوع، مقدار، روش و زمان استفاده دقت شود.

۳-  براساس نیاز باغ، در هنگام استفاده کودهای حیوانی در باغ، کودهای شیمیایی لازم روی آنها اضافه شود.

۴-  بعد از استفاده در باغ حداقل دو مرتبه در فصل زمستان آبیاری شود.

استفاده تلفیقی از کودها:

در صورت امکان، می توان مخلوط کودها را به کاربرد. همچنین می توان کم وکاستی های کود دامی را با اضافه کردن مقادیر مناسب کودهای شیمیایی مربوطه جبران کرد، برای رسیدن به عملکردهای بالا چاره ای جز کاربرد تلفیقی کودهای آلی و شیمیایی نیست چرا که اغلب کودهای آلی با توجه به سرعت کم آزادسازی عناصر نمی توانند تمام نیاز غذایی گیاهان، مخصوصا گیاهان پر توقع را تامین نمایند و استفاده تنها از کودهای شیمیایی نیز  باعث تخریب خاک و کاهش حاصلخیزی می گردد.

منظور از استفاده تلفیقی از کودهای آلی و شیمیایی این نیست که به کودآلی همه عناصر غذایی در قالب کودهای شیمیایی اضافه شود بلکه بایستی براساس نیاز خاک و شرایط باغ کودهای شیمیایی لازم روی کودهای حیوانی در چالکود ریخته شود.


برچسب ها:

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *