تهران ، ۱۰ دسامبر ( میلادی ) – سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل ( فائو ) با هم‌کاری وزارت کشاورزی ایران روز جهانی خاک ۲۰۱۷ را در تهران برگزار نمود .

سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد ( فائو ) با هم‌کاری وزارت کشاورزی ایران امروز ( یکشنبه ، ۱۰ دسامبر ) ، روز جهانی خاک ۲۰۱۷ در تهران برگزار شد تا بر این موضوع تاکید کند ” مراقبت از سیاره زمین برای سهامداران ایرانی از زمین آغاز می‌شود . ”

براساس خبر رسمی منتشر شده با نماینده فائو در ایران، رائو ماته، نماینده فائو در سخنرانی افتتاحیه خود با خطاب به محمود حجتی، وزیر کشاورزی، و روسای هیات‌های دیپلماتیک حاضر در این رویداد تاکید کردند که خاک نقش اساسی در کاهش اثرات تغییر آب و هوا ، نگهداری چشمه‌های آب و حفظ تنوع زیستی دارد .

خوشبختانه، جامعه بین‌الملل در حال بیدار شدن از تهدیدات مربوط به خاک سیاره و چالش‌هایی است که پیش روی ما قرار دارد. او افزود : ” بزرگ‌ترین نمونه از این کار ایجاد مشارکت جهانی خاک توسط فائو است ” .

ماته بار دیگر تأکید کرد که دستورالعمل های داوطلبانه FAO برای مدیریت پایدار خاک که سال گذشته توسط شورای ما تصویب شده است ، چارچوبی برای تقویت مدیریت پایدار خاک در همه کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران ارائه می دهد.

سخنگوی نماینده فائو در ایران در پایان سخنان خود گفت: جلوگیری از آلودگی خاک بهترین راه برای اطمینان از خاک سالم و ایمنی مواد غذایی است که منبع زندگی برای نسل های بعدی می باشد.

روز جهانی خاک[1] (WSD) هر ساله در 5 دسامبر توسط FAO در سراسر جهان به عنوان ابزاری برای تمرکز توجه بر اهمیت خاک سالم و حمایت از مدیریت پایدار منابع خاک مشخص می شود.

کنفرانس فائو به اتفاق آرا روز جهانی خاک را در ژوئن 2013 تأیید کرد و خواستار تصویب رسمی آن در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل شد. در دسامبر 2013 ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تعیین 5 دسامبر 2014 به عنوان اولین روز جهانی خاک، به آن پاسخ داد.