تهران ، Sep. ۱۲ ( میلادی ) – به گفته یکی از مقامات وزارت کشاورزی ، ایران در سال جاری ۳۱۰،۰۰۰ تن پسته تولید خواهد کرد و عنوان خود را به عنوان تولید کننده برتر پسته در جهان با پیشی گرفتن از ایالات‌متحده ، پس می گیرد.

شکرالله حاجی وند، رئیس دفتر میوه های سردسیر و خشک در وزارت کشاورزی، ضمن تخمین تولید پسته به 310،000 تن در سال 2017 ، گفت: “304،000 تن پسته در سال 2016 تولید شد و انتظار می رود امسال ما شاهد افزایش دو درصدی تولید باشیم. ”

براساس برآوردها، تولید پسته در سال ۲۰۱۷ به ۲۷۰۰۰۰ تن خواهد رسید، ایران از رقیب خود در این حوزه پیشی خواهد گرفت و عنوان خود را به عنوان شماره یک تولید کننده محصول در جهان پس خواهد گرفت.

حاجیوند  همچنین درباره صادرات این محصول صحبت کرد و گفت: ” میزان صادرات در چهار ماه منتهی به ژوئیه ۲۰۱۷، ۱۶۶۶۰ تن بوده‌است؛ از آنجایی که برداشت شروع‌شده، ما رشد صادرات را در چند ماه آینده پیش‌بینی می‌کنیم .”

هنگامی که از او خواسته شد صادرات امسال را با سال قبل مقایسه کند، وی گفت “در سال 2016، صادرات پسته به 138،000 تن و به ارزش 1،271 میلیون دلار رسیده است. در چهار ماه اول سال جاری، صادرات 40 درصد کاهش یافته است که این امر به دلیل کاهش در محصولات زراعی است، اما با توجه به افزایش عملکرد پسته و مواد موجود در بازار، به زودی شاهد افزایش صادرات خواهیم بود. “