تام کلمن در اواخر دهه ۱۹۷۰ زمانی که یک نهال درخت زینتی و بوته شاهدانه داشت کاشت درختان پسته را آغاز کرد و از یک باغبان پسته خواست تا برخی از نهال ها را تهیه کند. شرکت کشاورزی Coleman دارای 740 هکتار پسته است و کمی بیش از 700 هکتار پسته نیز برای چندین پرورش دهنده دیگر مدیریت می کند. او می‌گوید: ” این صنعت کار بسیار خوبی انجام می‌دهد و چیزی که در آن لحظه می‌بینم درباره صنعت مان است و چیزی که به من مربوط می‌شود این است که آیا واقعاً به اندازه ظاهر خوب هستند؟ من معتقدم که آن‌ها واقعا ً خوب هستند. صنعت پسته کالیفرنیا آینده‌ای درخشان دارد .”

Greg Northcutt

 

با گذشت بیش از سه دهه از رشد درختان پسته، ابتدا به عنوان یک باغبان و بعد به عنوان تولید کننده، تام کلمن، فرزنو، کالیفرنیا، چیزهای دیگری را درباره تمایل به آنها آموخته است. یکی از درسهای او سرعت و قدرت ویرانگر انبوهی از ملخ های گرسنه است. این هشت سال پیش بود، چند ماه پس از آن که او ۱۶۰ هکتار درختچه نهال را در زمین گندم و پنبه سابق در جنوب شرقی مادرا کاشته بود.

در زمان فرود آمدن حشرات از مزرعه، کلمن در یک جلسه قرار داشت. کلمن به خاطر می‌آورد: ” یکی از دوستانش به من گفت که ملخ‌ها به سمت درختان حرکت می‌کرده‌اند. من می دانستم که ما اینجا بچه های ملخی داریم. اما آنها به درختانی حمله می کردند که شما نمی توانید باور کنید. آنها را به ضرب گلوله می خوردند.”

باغِ پر آب او یک هدف سبز و هوس انگیزی بود که در یک ناحیه از توده‌های رسیده گندم و علفزارهای خشک قرار داشت و ملخ‌ها در آن تابستان در جستجوی غذای تازه و آبدار از دامنه‌ها بیرون آمدند.

کلمن می‌گوید: ” ما هر چیزی را که می‌توانیم به آن‌ها فکر کنیم پرتاب کردیم. ” ما طعمه های سمی را بیرون می آوردیم و آفت ها را سمپاشی می‌کردیم. و در تلاش برای جلوگیری از تغذیه ملخ‌ها از روی آن‌ها، درختان را با یک گیاه زراعی درمان کردیم. آنها به حدی سریع حرکت کردند که حتی وقتی در ردیف با سمپاش حرکت کردیم، به محض اینکه تراکتور به آنها رسید، آن‌ها فقط پاهایشان را حرکت دادند و از اسپری شدن فرار می کردند. هر هفته ما کامیونی به باغ می فرستادیم تا درختان بیشتری را دوباره اسپری کنند. ”

نبرد با ورود پاییز به پایان رسید. با این حال، مشکلات کلمن هنوز تمام نشده بود.

او اقرار می‌کند: ” من یک اشتباه کلاسیک کردم . ” او که زمین را از دست داده بود، در شروع کار، نهال های خود را طولانی تر از حد معمول تغذیه و سیراب کرد. سپس، برای جلوگیری به موقع از فعالیت درختان برای محافظت از آن‌ها در برابر دمای سرما در زمستان، آن‌ها را با سولفات روی، اسپری کرد تا آن‌ها را ازبین ببرد . وقتی این کار شکست خورد، او با دوز دوم و قوی‌تر به درختان برخورد کرد. او می گوید: ” من هنوز نمی‌توانستم برگ‌ها را بسوزانم .درختان خاموش نشدند و یخبندان تعدادی از آنها را کشت.”

درس‌های او در زمینه تولید پسته امسال نیز ادامه خواهد یافت. در اوایل آوریل، او انتظار دارد یاد بگیرد که در نوامبر گذشته تا چه حد یخ زده‌است و نهال‌های کاشته‌شده در اوایل تابستان گذشته در غرب فرزنو را تخریب کردند.

کلمن از اواخر دهه 1970، هنگامی که او صاحب یک درخت زینتی و درختچه ای بود، از رشد درختان پسته شروع به کار کرد و از یک باغبان پسته خواست تا برخی از نهال ها را تهیه کند. در همین زمان، فعالیت ساخت و ساز و فروش سهام تزئینی در حال کاهش بود. تولید آجیل پسته جایگزین جذاب تری به نظر می رسید.

بنابراین در سال 1982، کلمن یک باغچه پسته بالغ 20 هکتار خریداری کرد. سال بعد او یک زمین 20 هکتاری دیگر برای تولید درختان پسته خریداری کرد. در سال 1985، او اولین باغ پسته خود را کاشت که یک بلوک 160 هکتاری از درختان بود.

امروزه، شرکت کشاورزی Coleman دارای چندین باغ پسته در شهرستان های فرزنو و مادرا است. آنها شامل 500 هکتار از انواع درختان کرمان است که در حال تولید و 240 هکتار از تپه های طلایی هستند. هزینه های دانشگاه کالیفرنیا که در سال 2005 منتشر شد، باید اولین محصول قابل فروش خود را در سال 2015 تولید کند. اضافه کردن تپه های طلایی قبل از رشد به منظور گسترش کار برداشت محصول و خطرات ناشی از آب و هوای نامطلوب برای مدت زمان طولانی تر طراحی شده است. این شرکت همچنین مقداری بیش از 700 هکتار پسته را برای چندین تولیدکننده دیگر مدیریت می کند.

بزرگ‌ترین محصول در تاریخ

علاوه بر کار در این زمینه، کلمن از هیات‌مدیره تحقیقات پسته کالیفرنیا که درباره تولید پسته تحقیق می‌کند و نایب‌رئیس کمیته اجرایی پسته، یک دستور بازاریابی فدرال است، استفاده می‌کند . صنعت پسته بزرگ‌ترین محصول تاریخ است. سال گذشته، تولیدکنندگان کالیفرنیا 521 میلیون پوند آجیل بدست آوردند. در همین حال، کشاورزان آریزونا و نیو مکزیکو 8 میلیون پوند برای کل محصول به ارزش 529 میلیون پوند در 2010تولید کردند. رکورد قبلی برداشت 415 میلیون پوند در سال 2007 بود.

کلمن و دیگر تولیدکنندگان درختان کالیفرنیا، از رشد مداوم تقاضای پسته در سراسر جهان سود می‌برند. قیمت پسته در حدود ۲.۵ دلار در هر پوند است. تولید کننده پسته بیش از ۴۰ درصد از حدود ۲.۲۲ دلار در هر پوند در سال ۲۰۰۹، دریافت کرده‌است. برخی از این افزایش های منعکس کننده، انتظارات، در اوایل سال زراعی 2010 برای محصول کمتر ( حدود 300 میلیون پوند یا حتی دامنه کمتر ) از آنچه که در واقع برداشت شده بود، است. پرورش دهندگان معمولا ً قراردادهایی را برای فروش خشکبار قبل از برداشت امضا می‌کنند. پردازنده های قیمت بالاتر که آگوست گذشته به تولیدکنندگان ارائه دادند، بر اساس تخمین پایین تر تولید قبل از برداشت بود.

به عنوان یک درخت جایگزین، اندازه محصول پسته از یک سال تا سال بعدی نوسان می‌کند. کلمن با برداشت محصول سال ۲۰۱۰ خود راضی بود که از حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ پوند در هر هکتار بود. در سال 2009 ، میزان تولید به طور متوسط ​​حدود 3500 پوند در هر هکتار بود که باغ های بهتر وی به میزان 5000 پوند در هر هکتار تولید داشتند.

زمستان گذشته او درختان خود را کمی سنگین تر از زمستان های قبل هرس کرد تا برای تولید بیشتر که مورد انتظار بود در سال 2011 آماده شود. کلمن می گوید: “به نظر می رسد که درختان پسته با رشد یک ساله مانند این سال، بر از دست دادن جوانه های ناشی از هرس غلبه می کنند.” “جوانه های باقیمانده با نرخ بالایی از گرده افشانی زنده تر هستند و آجیل بیشتری تولید می کنند.”

درختان وی در فاصله 16 فوت از هم کاشته می شوند که فاصله ردیف ها از یکدیگر 20 فوت است. فاصله معمول تر 17 در 19 فوت است. وی توضیح می دهد: “من ترجیح می دهم درختان را کمی در ردیف شلوغ کرده و میانه ها را بیشتر باز نگه دارم.” “در غیر این صورت، درختان می توانند بین ردیف ها کاملاً فشرده شوند اگر هنگام کار با تجهیزاتی که به زمین می‌زنید مراقب نباشید، دانه ها را از روی درختان قطع می‌کنید .”

فاصله‌گذاری کلمن در ۱۳۵ هزار درخت در هر هکتار رخ می‌دهد. او اضافه می‌کند: این فاصله به اندازه کافی نزدیک است تا تعداد زیادی درخت به دست بیاید، اما آنقدر متراکم نیست که به دلیل ازدحام درختان مجبور باشند به بیرون کشیده شوند.

وی گزارش داد، به استثنای یک حمله توسط ملخ ها، برنامه حشره کش کلمن فشار حشرات را بسیار پایین نگه داشته است. در طول سالها گاها بیماری Botryosphaeriapanicle، ساقه و شاخ و برگ برخی از درختان مسن او را در هنگام آب و هوای مرطوب و شکوفه آلوده کرده است. آلترناریا، یک بیماری قارچی دیگر، می تواند از بهار تا ژوئیه برای درختان پسته مشکل ایجاد کند. وی گزارش می دهد که این امر باعث ایجاد مشکلاتی برای تولیدکنندگان در منطقه دره سن نشده است.

کلمن همه درختان خود را، با استفاده از سیستم های قطره ای، با نیتروژن، پتاسیم و بور بارور می کند. او می‌گوید: برخی از بورون و مس و روی، بر روی برگ‌ها پاشیده می‌شوند و برای درختان ما روی مزارع مادرا یک نبرد دائمی است. او تلاش می‌کند تا برنامه‌های نیتروژن را تا پایان ماه ژوئیه به پایان برساند و تا پایان ماه اوت استفاده از مواد مغذی باقی مانده را ادامه دهد .

برخلاف برخی از تولیدکنندگان که مقادیر زیادی مواد مغذی را دو یا سه بار در سال استفاده می کنند، کلمن در طول فصل، با شروع اولین آبیاری، مقدار کمتری از درختان خود را تغذیه می کند. “من فکر می کنم که درختان، بهتر قادر به جذب مواد مغذی هستند وقتی شما آنها را هر چند وقت یکبار با قاشق تغذیه می کنید، بجای اینکه آنها را همیشه با ریختن مقدار زیادی آب در سال تغذیه کنید.”

همچنین او می گوید، این روش به بهبود نفوذ آب در مزارع او هنگام آبیاری سطحی کمک می کند، جایی که املاح موجود در کودها مانع حرکت آب در خاک می شوند. وی می گوید: “به نظر می رسد کودهای کوچکتر و سازگار با آب درست همانند گچ در حفظ خاک عمل می‌کند. همچنین، انجام آن آسان تر است.”

بازاریابی و آب

وقتی نوبت به بازاریابی می رسد، کلمن نیمی از محصول هر سال را به یک پردازنده می فروشد و بقیه را بین سه خریدار دیگر تقسیم می کند و هر بار آجیل جدید را در میان آنها جایگزین می کند. یک مشاور محصولات تمام برگه های درجه بندی را بررسی می کند و نتایج حاصل از چهار خریدار را مقایسه می کند. کلمن می گوید: “از این طریق من ایده خوبی دارم اگر پردازنده ای متفاوت از پردازنده دیگر درجه بندی کند.”

آبیاری قطره ای باغ های کلمن بسته به مزرعه خاص، از آب سطحی یا چاه یا ترکیبی از این دو استفاده می کنند. به عنوان مثال، بزرگترین دارایی وی، یک بلوک 300 هکتاری در شهرستان مادرا، با هر دو آبیاری می شود. دو سال پیش، او 180 هزار دلار هزینه کرد تا چاهی بریزد که فقط 300 تا 350 گالن آب در دقیقه تولید می کند، بسیار کمتر از آنچه که نیاز دارد. این چاه به علاوه چهار مورد دیگر در مزرعه بیش از نیمی از کل آب مورد نیاز برای تولید محصول را تأمین نمی کند. مابقی آبیاری منطقه محلی وی با استفاده از آب رودخانه سن ذخیره شده در پشت سد Friant در مخزن Millerton تأمین می کند.

کلمن به دلیل حقوق زیردستان خود نسبت به آن آب، نرخ بالاتری نسبت به کاربر اولویت کلاس 1 برای آن پرداخت می کند. در نتیجه، او آب خود را از لوازم ویژه ای که منطقه آبیاری سفارش می دهد و قبل از شروع آبیاری هر فصل می پردازد، تأمین می کند.

کلمن می‌گوید: ” در ماه اوت، هنگامی که تقاضا برای آب از سوی درختان پسته به بالاترین میزان نیاز خواهد رسید، من به این نتیجه می‌رسم که در آن زمان چه مقدار آب اضافی نیاز خواهم داشت و این چیزی است که من قبل از شروع فصل خرید می‌کنم. اغلب، در ماه ژانویه من هیچ ایده‌ای ندارم که چه مقدار آب سطحی در ماه آگوست به دست خواهم آورد. این باعث می‌شود که این نوع برنامه‌ریزی دشوار باشد .”

در طول سال، با تصور اینکه منابع آب کوتاه خواهد بود، مقدار کمی آب را خریداری کرد که هر فوت آن 228 دلار بود. او قصد داشت تا حد امکان استفاده از آن را به تأخیر بیندازد. با این وجود، آبهای سطحی بیشتری از آنچه پیش بینی شده بود در دسترس بود و قیمت آنها به 150 دلار در هر فوت کاهش یافت. بنابراین، برای صرفه جویی در مصرف آب چاه، آب سطحی ارزانتر را در بهار خریداری و استفاده کرد. کلمن می گوید: “در ماه آگوست، با من تماس گرفتند که در آن سال پس از پایان ماه دیگر آب از این منطقه در دسترس نخواهد بود.” “بنابراین، من آنچه در توان داشتم انجام دادم تا محصول را در اسرع وقت برداشت کنم. سپس، در اکتبر، وقتی کار برداشتم تمام شد، منطقه آبیاری دوباره تماس گرفت تا به من بگوید آب بیشتری موجود است .”

قیمت پیش از خرید او در سال گذشته و امسال – 275 دلار در هر پوند – بیشترین مبلغی است که تاکنون برای آبیاری باغات شهرستان مادرا خود پرداخت کرده است. در اواسط دهه 1980، او برای همان مقدار آب 80 دلار پرداخت می کرد. این مقایسه با مزرعه او در نزدیکی Tranquility ، در یک منطقه آبیاری متفاوت است، جایی که اکنون او می تواند هر مقدار آب بخواهد با قیمت 47 دلار در هر فوت خریداری کند.

پیچیده بودن شغل مدیریت آب، عدم اطمینان در مورد اثرات آینده طرح‌ها برای استفاده از بخشی از آب دریاچه Millerton به منظور کمک به بهبود زیستگاه آزاد ماهیان در رودخانه ” سن ” می‌باشد. که بزرگ‌ترین مزرعه او در شهرستان مادرا است. این احتمال وجود دارد که منطقه آبیاری من آب بیشتری نسبت به بقیه از دست بدهد. به خاطر حقوق زیردستان من، تاثیر آن بر من بیشتر از پرورش دهندگان با حقوق طبقاتی است . ”

استراتژی من بلند مدت او برای مقابله با این وضعیت چیست؟ او در پاسخ می‌گوید: ” استراتژی من خرید زمین گران تر با حقوق آب بهتر خواهد بود .”

صنعت سر به فلک کشیده

کلمن انتظار دارد که اوقات خوب فعلی که او و سایر تولیدکنندگان از آن لذت می برند حداقل برای مدتی ادامه داشته باشد.

او می‌گوید : ” این صنعت بسیار خوب عمل می‌کند . ” و این چیزی است که در حال حاضر در مورد صنعت مان می‌بینم و به من مربوط می‌شود. آیا همه چیز به اندازه آن‌ها خوب است؟  من معتقدم که آن‌ها واقعا ً خوب هستند. صنعت پسته در کالیفرنیا آینده درخشانی دارد . ”

فروش پسته به سرعت از ترس سالمونلا در سال 2009 که بازار را برای مدت دو ماه به شدت رکود کرد، دوباره به جای اول برگشت. وی خاطرنشان می کند که این صنعت با چالش روبرو شده است. مزارع پارامونت کمپین تبلیغاتی بزرگی را به نام Get Crackin راه اندازی کردند، در حالی که بقیه پردازنده ها، از طریق انجمن پسته غربی، برنامه تبلیغات و بازاریابی سبز آجیل را راه اندازی کردند. کلمن می گوید، هر دو تلاش موفق به جلب اعتماد مصرف کننده پسته به عنوان یک ماده غذایی سالم شد.

وی می گوید: “کمیته اداری پسته به کار خود درباره حفاظت از ایمنی و کیفیت غذا ادامه می دهد.” “من بسیار تحت تأثیر قرار گرفته ام که این صنعت اساساً از یک محصول کشاورزی به یک محصول با کیفیت غذایی منتقل شده است. پردازنده ها مبالغ هنگفتی را صرف بهبود مراحل بهداشتی به سطح فوق العاده بالایی کرده اند. ”

علی‌رغم قیمت‌های جذابی که پرورش دهندگان در سال‌های اخیر دریافت کرده‌اند ، کلمن شک دارد که آن‌ها زمین‌های جدید را به باغ‌های خود اضافه کرده‌اند .

وی ادعا می کند که تقاضای شدید پسته، که فقط در چند منطقه از جهان کشت می شود، همچنان تقویت می شود و تولیدکنندگان کالیفرنیا در موقعیت منحصر به فردی برای استفاده از آن قرار دارند. اهمیت ایران به عنوان یک تولید کننده عمده پسته، به دلیل عدم کیفیت کافی آب برای آبیاری باغ ها همچنان رو به کاهش است. “کلمن می گوید:” به نظر می رسد بیشتر ناظران موافقند که ایران اوج خود را دیده است. “سوریه و ترکیه نیز پسته پرورش می دهند اما صادر می کنند.”

هیئت تحقیقات پسته کالیفرنیا برای اطمینان از اینکه تولیدکنندگان پسته کالیفرنیا می توانند توانایی تولید محصول با کیفیت بالا را حفظ کنند ، در حال بررسی وقف صندلی در سطح دانشگاه برای دستیابی به تولید پسته است. کلمن می گوید: “محققانی که این کار را انجام می دهند اکنون به بازنشستگی نزدیک می شوند و سیستم دانشگاه کالیفرنیا کمبود پول برای جایگزینی آنها را دارد.” “هیئت مدیره در حال بررسی بودجه برخی از این کارها است. هیجان انگیز است که صنعت در موقعیت مالی قرار دارد تا این نوع سرمایه گذاری را در آینده ما در نظر بگیرد. “